Drukuj

71 lat od wyzwolenia Starachowic

Data: . Opublikowany w Aktualności

71 lat temu, dokładnie 17 stycznia 1945 roku doszło do wyzwolenia Starachowic. Jak podkreślano podczas obchodów rocznicowych zorganizowanych przez Ligę Obrony Kraju i Klub Żołnierzy Rezerwy było to wyjątkowe święto dla starachowiczan.

 

Obchody rocznicowe wyzwolenia Starachowic spod okupacji z 17 stycznia 1945 roku przygotował Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju i Klub Żołnierzy Rezerwy. Najpierw oddano cześć tym, którzy przyczynili się do wyzwolenia naszego miasta. Żołnierze i rezerwiści, ale także uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Starachowic oraz Żołnierzy Radzieckich. Kolejna część uroczystości to tradycyjna wieczornica w Spółdzielczym Domu Kultury. Historię sprzed 71 lat przypomniał radny powiatowy Paweł Lewkowicz, który zaznaczył, że niezależnie od różnych interpretacji tamtych wydarzeń wszystkim, którzy walczyli o wolność należy się szacunek.

 

 

Z tymi słowami zgodził się także reprezentujący Urząd Miejski Adam Brzeziński, jednocześnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, który zaznaczył, że występuje bardziej w roli historyka niż urzędnika.

 

 

Podczas uroczystości przyznano także okolicznościowe wyróżnienia. Za długoletnią działalność na rzecz LOK Krzyżem Zwycięstwa przez Zarząd Główny Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych odznaczony został Jan Wierzbicki. Uroczystości rocznicowe zakończył występ artystyczny Zespołu Estradowego „Wiarusy”.

 

 

Komentarze  

 
+1 #4 Adam Brzeziński 2016-01-29 08:17
Odpowiadając zaś bardzo dosłownie na Pana pytanie – radość niektórych starachowiczan z zakończenia okupacji niemieckiej była tak duża, że wspólnie z Rosjanami wzięli udział w mordzie na jeńcach niemieckich w budynku szkoły przy ulicy Spółdzielczej. Smutne, ale prawdziwe...
Cytować
 
 
+1 #3 Adam Brzeziński 2016-01-29 08:16
Dlatego właśnie wyzwolenie spod władzy okupanta niemieckiego starachowiczani e przyjęli z ulgą. Wprawdzie szybko okazało się, że komuniści zaczęli rozprawiać się ze swoimi przeciwnikami równie bezwzględnie i okrutnie jak okupanci niemieccy, jednak różnili się od nich tym, że działania represyjne prowadzili wobec jednostek lub grup, a nie całej społeczności. A to bardzo istotna różnica.
Cytować
 
 
+1 #2 Adam Brzeziński 2016-01-29 08:15
Szanowny Panie, wprawdzie jestem historykiem, który wojnę zna tylko z literatury i opowieści świadków, lecz na podstawie dziesiątek rozmów i spisanych relacji starachowiczan mogę śmiało powiedzieć, że jest Pan w błędzie. Okupacyjne władze niemieckie były bardzo brutalne wobec podbitej ludności. Godziny policyjne, aresztowania i wywózki do obozów koncentracyjnyc h lub na roboty przymusowe do Niemiec, nierzadko wyroki śmierci i egzekucje, to codzienność okupacji. Wraz ze zbliżaniem się frontu wschodniego i zamknięciem Zakładów doszedł jeszcze strach przed łapankami i wywózkami do kopania okopów. Wywózką w nieznane zagrożony był każdy zdolny do pracy, włącznie z nastoletnimi dziewczętami. Jak się Pan domyśla, nie wszyscy spośród wywiezionych wrócili później do domów...
Cytować
 
 
0 #1 rezerwista 2016-01-19 20:01
...witamy Ciebie "Czerwona zarazo" byś wyzwoliła nas ...od czarnej śmierci..... Klasyczne wyzwolenie przez zniewolenie.... w interesie "Czerwonego Cara". Świętują potomkowie "pomocników wyzwolicieli w zniewoleniu własnego Narodu" czyli tzw "utrwalacze władzy ludowej??? ps. Panie Brzeziński komu WOLNOŚĆ przyniosła Armia Czerwona...pros zę o choć jeden przykład!
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Telewizja Starachowice

Ta strona używa Cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.